NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова представят световни любовни дуети
2849
Авансцена

Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова представят световни любовни дуети

Световни любовни дуети в изпълнение на Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова могат да чуят гражданите и гостите на Орешак на 14 юни, петък. Това съобщи Донка Василева, секретар на Народно читалище „Развитие – 1898 г.“ в Орешак, домакин на събитието. Спектакълът се организира от Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград

| 11 Юни 2024, 12:07 ч.
Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова представят световни любовни дуети
Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова представят световни любовни дуети
Снимка © DFA

Световни любовни дуети в изпълнение на Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова могат да чуят гражданите и гостите на Орешак на 14 юни, петък. Това съобщи Донка Василева, секретар на Народно читалище „Развитие – 1898 г.“ в Орешак, домакин на събитието.

Една от най-популярните туристически атракции в Чикаго - скулптурата „Облачната врата“, известна още като „Бобчето“, отново е отворена за посетители след почти едногодишен ремонт и строителство, предаде Асошиейтед прес. 

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо. Според Департамента по културни въпроси и специални събития в Чикаго работата по площада около скулптурата включва нови стълби, достъпни рампи и хидроизолационна система. 

Скулптурата с форма на боб е дело на Аниш Капур и тежи 110 тона. 

Площадът, където се намира произведението на изкуството, е в оживен туристически център в близост до Мичиган авеню. „Бобчето“ е вдъхновено от течния живак. Повърхността на скулптурата отразява и изкривява гледките към небостъргачите и хората наоколо. Посетителите

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в кои

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

Спектакълът се организира от Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград. На дуета ще акомпанират музиканти от оркестъра на Разградска филхармония „Проф. Димитър Ненов“ и бенда на Калки под диригентството на маестро Борис Тодоров.

В програмата са включени както популярни дуети от мюзикъли и филми като  „Маската на Зоро“, Роди се звезда“, „Брилянтин“, така и авторските песни на дуета „Къде отива Любовта", „Да излъжем любовта" и др.

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина. Aртистичният проект може да бъде разгледан до 8 юли в градинката „Кристал“ в София, съобщават от екипа на фестивала.

„Fluid Contact представлява иновативно и артистично изследване, прибягващо до творчески методи за възприемане на света през призмата на водата. Той е и част от стремежа за деконструиране на традиционните фотографски методи, фокусирани върху човешката природа, като предлага ново изразно средство, основано на флуидността на водата, преодоляващо конвенционалните граници на фотографията и позволяващо използване на безкамерни експериментални техники“, разказват организаторите на събитието.

Те отбелязват, че серията от творби е създадена в съучастие със силите на природата, по-конкретно слънчевата светлина и водата на Сена в Париж. „Fluid Contact съответства на идеята за док

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

Плоча в памет на проф. Снежина Танковска ще бъде открита на 7 юли 2024 г., неделя, в 16 ч. на ул. „Даскал Манол“ 15А, бл. 9. 

Плочата ще бъде поставена на сградата, където видната театрална режисьорка и педагог живее и твори от 1980 година до 2020 г., съобщават организаторите на събитието - нейни колеги и приятели от Софийския университет „Св. Климент Охридски‘‘.

Изборът на дата съвпада с края на академичната година в НАТФИЗ, където проф. Танковска в продължение на години води класове по актьорство и режисура за драматичен театър. 

Организатор на събитието е инициативна група, в която участват много български театрали, с подкрепата на Съюза на артистите в България (САБ) и с разрешението на Столичен общински съвет.

Професор Снежина Танковска (1951-2020г.) е български режисьор, дългогодишен преподавател и педагог

Много е вълнуващо, че някои мои песни са по-възрастни от доста хора в публиката ми, казва певицата Мария Илиева, която този петък започва своето лятно турне „100 причини“.

„Наистина е вдъхновяващо да ги виждам как знаят текстовете и пеят с мен. Именно затова реших концертите ми и това лято да са с вход свободен за всички деца до 12 години. Искам тези вечери да се превръщат в своеобразен семеен празник на музиката, казва Мария Илиева.

По думите на екипа й от Stereo Room концертът във Варна ще бъде още по-специален за Мария Илиева и семейството , защото малката дъщеря София ще празнува третия си рожден ден от първи ред в публиката на летния театър. Събитието е на 24 юни.

Стара Загора, Варна и Пловдив са първите три града от турнето, съответно на 21 и 24 юни, и 6 юли. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2849
Авансцена

Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова представят световни любовни дуети

Световни любовни дуети в изпълнение на Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова могат да чуят гражданите и гостите на Орешак на 14 юни, петък. Това съобщи Донка Василева, секретар на Народно читалище „Развитие – 1898 г.“ в Орешак, домакин на събитието.Спектакълът се организира от Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград.

| 11 Юни 2024, 12:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова представят световни любовни дуети
Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова представят световни любовни дуети
Снимка © DFA

Световни любовни дуети в изпълнение на Костадин Георгиев – Калки и Мартина Табакова могат да чуят гражданите и гостите на Орешак на 14 юни, петък. Това съобщи Донка Василева, секретар на Народно читалище „Развитие – 1898 г.“ в Орешак, домакин на събитието.

Спектакълът се организира от Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград. На дуета ще акомпанират музиканти от оркестъра на Разградска филхармония „Проф. Димитър Ненов“ и бенда на Калки под диригентството на маестро Борис Тодоров.

Една от най-популярните туристически атракции в Чикаго - скулптурата „Облачната врата“, известна още като „Бобчето“, отново е отворена за посетители след почти едногодишен ремонт и строителство, предаде Асошиейтед прес. 

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо. Според Департамента по културни въпроси и специални събития в Чикаго работата по площада около скулптурата включва нови стълби, достъпни рампи и хидроизолационна система. 

Скулптурата с форма на боб е дело на Аниш Капур и тежи 110 тона. 

Площадът, където се намира произведението на изкуството, е в оживен туристически център в близост до Мичиган авеню. „Бобчето“ е вдъхновено от течния живак. Повърхността на скулптурата отразява и изкривява гледките към небостъргачите и хората наоколо. Посетителите

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б

Българските фотографи трудно представят своята работа извън страната, защото това е свързано с лобита и финансиране. Има много талантливи хора, които работят друго, за да преживяват. Може да се каже, че изкуството в България е хоби за артистите. От друга страна, архивите с художествена фотография се пазят от частни организации и не са достъпни нито в музеи, нито във виртуалната среда.Това мнение изрази Надежда Павлова, която е куратор в галерия „Синтезис“, преподавател в Наци оналната художествена академия и Нов български университет и член на управителния съвет на Българската фотографска академия. 

Тя гостува във Варна на творческите срещи, организирани във „Фотосинтезис“. Павлова има поглед върху тази сфера от културната сцена от 15 години. 

По думите й изяви на нашите фотографи излизат трудно извън страната, защото както и в другите изкуства има лобита, в кои

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

В програмата са включени както популярни дуети от мюзикъли и филми като  „Маската на Зоро“, Роди се звезда“, „Брилянтин“, така и авторските песни на дуета „Къде отива Любовта", „Да излъжем любовта" и др.

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина. Aртистичният проект може да бъде разгледан до 8 юли в градинката „Кристал“ в София, съобщават от екипа на фестивала.

„Fluid Contact представлява иновативно и артистично изследване, прибягващо до творчески методи за възприемане на света през призмата на водата. Той е и част от стремежа за деконструиране на традиционните фотографски методи, фокусирани върху човешката природа, като предлага ново изразно средство, основано на флуидността на водата, преодоляващо конвенционалните граници на фотографията и позволяващо използване на безкамерни експериментални техники“, разказват организаторите на събитието.

Те отбелязват, че серията от творби е създадена в съучастие със силите на природата, по-конкретно слънчевата светлина и водата на Сена в Париж. „Fluid Contact съответства на идеята за док

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

Плоча в памет на проф. Снежина Танковска ще бъде открита на 7 юли 2024 г., неделя, в 16 ч. на ул. „Даскал Манол“ 15А, бл. 9. 

Плочата ще бъде поставена на сградата, където видната театрална режисьорка и педагог живее и твори от 1980 година до 2020 г., съобщават организаторите на събитието - нейни колеги и приятели от Софийския университет „Св. Климент Охридски‘‘.

Изборът на дата съвпада с края на академичната година в НАТФИЗ, където проф. Танковска в продължение на години води класове по актьорство и режисура за драматичен театър. 

Организатор на събитието е инициативна група, в която участват много български театрали, с подкрепата на Съюза на артистите в България (САБ) и с разрешението на Столичен общински съвет.

Професор Снежина Танковска (1951-2020г.) е български режисьор, дългогодишен преподавател и педагог

Много е вълнуващо, че някои мои песни са по-възрастни от доста хора в публиката ми, казва певицата Мария Илиева, която този петък започва своето лятно турне „100 причини“.

„Наистина е вдъхновяващо да ги виждам как знаят текстовете и пеят с мен. Именно затова реших концертите ми и това лято да са с вход свободен за всички деца до 12 години. Искам тези вечери да се превръщат в своеобразен семеен празник на музиката, казва Мария Илиева.

По думите на екипа й от Stereo Room концертът във Варна ще бъде още по-специален за Мария Илиева и семейството , защото малката дъщеря София ще празнува третия си рожден ден от първи ред в публиката на летния театър. Събитието е на 24 юни.

Стара Загора, Варна и Пловдив са първите три града от турнето, съответно на 21 и 24 юни, и 6 юли. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.